• Reklam
Zeynep Merçan

Zeynep Merçan

SOSYAL ANTROPOLOJİ

23 NİSANI BEKLERKEN!...

21 Nisan 2018 - 22:46

Benim çocukluğumda bir başka güzeldi bayramlar. İçimize sığdırmakta zorlandığımız müthiş heyecanlar yumağını alır, adeta yastığımızın altına koyup yatardık geceleri. Günler öncesinden başlayan hazırlıklar arasında en çok beni mutlu eden, elbise dikilirken yapılan provalardı.

Hiç unutmuyorum üçüncü sınıfa giderken kırmızı , etekleri kat kat bir elbise dikiliyordu ve bayram töreninde giyecektim. Nasıl da heyecan dolu, nasıl da mutluydum. Stadyum gösterileri için günler öncesinden provalara başlar, müzikler eşliğinde yerimizde duramazdık.

Küçükken büyüklerimin '' bizim zamanımızda...." diye başlayan sözlerini anlamazdım ve gereksiz ya da saçma bulurdum bazen. Şimdi ben başladım bu söylemlere, ne tuhaf. Ama şunu çok iyi görebiliyorum; kim ne bahane bulacak, kim ne söylecek bilemem fakat, eski bayramların şevki yok oluyor ...Belki de yok edilmeye çalışılıyor gitgide. Düşünce çok tuhafıma gidiyor, Nasreddin Hocanın eşeğini kaybedip yeniden bulduğunda yaşadığı o sevinç gibi; Andımız'ı yasaklayarak şimdi yeniden okutulmaya başlanacak olması; garip ve bir o kadar da iyi bir duygu oluşturuyor içimde. (Bu benzetmeyi yaparken yanlış anlaşılmak istemem, lâkin biz Türkler için milli bayramların önemi çok büyüktür. Vurgulamak istediğim budur.)

Ben İstanbul'da büyüdüm ama o zamanlar Anadolu köylerinde , köy meydanında toplanarak yürürlermiş milli bayramlarda. Sonra tüm ilçelerde, il merkezlerinde coşkulu kutlamalar yapılırmış, tüm çocukların ve büyüklerin de katıldığı. Şenlik havası içerisinde geçen milli bayramların, davullarla zurnalarla, fener alaylarıyla kutlandığı günlerdi o zamanlar...

Milli bayramlarımızın hepsi bizim için çok ama çok büyük değerler, çok büyük anılar ve umutlar barındırıyor içinde. Bu bayramlar , bayram olmak için nasıl da zorlu mücadeleler ve inanılmaz acılar dizisinden geçtiler oysa. Şimdi bizim çocuklarımız da aynı coşkuyla, aynı heyecanla bekliyor 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını. " Sanki her tarafta var bir düğün, çünkü en şerefli en mutlu gün...." diyerek aslında ne güzel özetleniyor bu şiirle . Ümidim; yurdumun herbir köşesinde yine aynı heyecanla, yine aynı coşkuyla kutlanmasıdır milli bayramların .

Son sözü yine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve bu güzel günü tüm dünya çocuklarına armağan eden başkomutanımızla bitireceğim. "Ulusal Egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taş ve tahtlar batar, yok olur. Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır." Mustafa Kemal ATATÜRK.

YORUMLAR

  • 0 Yorum