• Reklam
Zeynep Merçan

Zeynep Merçan

SOSYAL ANTROPOLOJİ

TEKNOLOJİNİN KÖLESİ OLMAK!...

07 Aralık 2017 - 09:42

Yüzyıllardır süregelen insanlığa belki de teknoloji son verecek. Yüzyüze, yanyana geldiğimizde konuşabileceğimiz neler olmalıydı oysa!

Bir zamanlar sabahlara kadar yaptığımız sohbetler, artık 'eskiden' kelimesiyle anılır oldu. Ağzımızdan çıkan kelimeler gün geçtikçe azalıyor mu? Hepimiz klavye başında neler anlatıyoruz değil mi?

Cebimizde hiç para olmasa bile , en gösterişli telefon elimizde olmalı ama... Biz teknolojiyi insanlığın işlerini kolaylaştırsın diye, hep yenilemeye çalışırken; kölesi olmadık mı biraz?

İnsanlık teknolojiye hakim bir yaşam sürecek ki, hayatı için güzel bir anlam oluşturabilsin. Ama etrafımıza baktığımızda ,biz hakim değil de bağımlı olmuş gibi görünüyoruz. Mesela bir haftalığına telefonlarının olmadığını düşünebilen bir gençlik hayal bile edemiyorum.

Şimdiki yüzyılda teknoji , artık insanlığın vazgeçilmez unsurlarından kabul etmek lazım. Örneğin kalp pili, diyaliz cihazı, mr makineleri. ..saymakla bitmez. Bütün bu teknoloji, insanlık için icat edilmiş , insanlığın yararına sunulmuş. Teknolojiye elbette ihtiyaç duyulur bu bakımdan.

Söylemek istediğim şey ise; insanlığımızı yitirecek ölçüde bağımlı olmak durumu. Çocuklarımız doğadaki pekçok canlıyı elimizdeki akıllı cihazlardan tanıyor. Oysa bu canlıları, çocuğumuzun elinden tutup dışarıdaki hayatın içinde görebilme imkanımız var iken.

Özgürce çimenleri basarak oynayan, ağaçlara tırmanan, kedileri eliyle besleyen sokakta, belki yağmuru yüzünde hisseden bir çocuk değil miydik bizler?

Bütün bu yakın geçmişimizi hatırlamaya çalıştığımızda, teknolojinin efendisi miyiz yoksa kölesi mi olduk?

İşte bu ikisinin arasındaki ayrım; bizim insanlığımızın dönüm noktası. Tek bir tuşla kolayca ulaşabildiğimiz bilgi, artık değersizleşmeye mi başladı yoksa?

Teknoloji ilerledikçe insanlık geriledi mi? İnsan, hedefine ulaşmak için yaşamını kolaylaştıracak aletleri icat etme yolunda ilerlerken; elde edilen sonuçlar insan tarafının biraz da yok olmasına sebep olmuyor mu?

Hayatı oldukça kolaylaştıran akıllı telefonlar, aynı zamanda insan sağlığından neler alıp götürüyor oysa!.. Bu bakımdan insanların bu tür teknoloji harikası aletleri kullanmada bilinçlenmesi, yine insanlığın yararına dönüşmesi için gerekli bir ayrıntı.

Teknoloji hayatın bir parçası evet, ama hayatımızın efendisi olarak var olacaksa eğer ; kaybettiğimiz insanlığımızın ve sağlığımızın olmadığı bir yerde emin olalım hiçbir işe yaramaz.

"Bu dünyada herşey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum." M.K. Atatürk. Her konuda olduğu gibi yine çok güzel anlatmış iki cümleyle değil mi?

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • H.Nuran Başoğlu
    3 yıl önce
    Evet insanları sömürme amaçlı teknolojiler bağımlılığıyla birlikte, tatminsizlik, mutsuzluk, kirlilik rnve sağlıksızlığıda beraberinde getirdi yaşamlarımıza.Kalemine sağlık Zeynepcim.Sevgiler.