• Reklam
Zeynep Merçan

Zeynep Merçan

SOSYAL ANTROPOLOJİ

CUMHURİYET KADINLARI!...

05 Mayıs 2018 - 10:39

Kıvrımlı, dar sokaklardan ölülerin ruhları gibi geçtiler. Öylesine sessiz, öylesine dikkatli ve öylesine mağrurdular ki; kimse inanmazdı onların birer kahraman olacaklarına... 

Yılın belirli günlerinde isimleri bazen dile getirilen, lâkin bazılarımızın belki de hiç bilmediği şeref dolu kişilikler onlar.

Hangi bir tarih dersinde duyduk onları bilinmez.

Öyle belirli gün ve haftalarda birkaç saatlik merasimlerle anılacak kadar sade, anlaşılabilirliği vasat durumlar değildi onların yaşadıkları.

Kurtuluş Savaşın'nda vatanı için mücadele eden kahraman Türk kadınlarının isimlerini sıralayacağım birazdan. Lâkin, daha yüzlercesi var bu kadınlardan, bahsedeceklerim tarihin sayfalarına adını yazdırmış olanlar. Hiçbirini birbirinden ayıramayız.

1-Halide Onbaşı ( Halide Edip Adıvar) . 1919 ülkeyi işgale karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmalarla akıllarda yer etmiştir. Mustafa Kemal 'in yanında cephede görev yapmış ve rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır.

2-Nezahat Onbaşı ( Nezahat Baysel). Henüz 9 yaşında annesini kaybedince, babası 70. Alay komutanı Albay Hafız Halit Bey'le beraber cephe ile tanışmış ve üç sene cephelerde babası ile savaşmıştır. Pek çok kahramanlıklar göstermiş ve 70. Alayım simgesi olmuştur.

3-Şerife Bacı . Kurtuluş Savaşı'nda soğuk kış günlerinde cepheye cephane taşırken donarak ölmüştür.

4-Fatma Seher Erden ( Erzurum'lu Kara Fatma). Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve ardından İzmir'in Yinan işgali sırasında İzmir'de düşmana karşı cesur mücadeleler vermiştir.

5- Halime Çavuş. Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye gitmek için erkek kılığına girerek Türk askerlerinin arasına katılmış. Cephane taşımak ve pek çok görevler almıştır.

6- Hafız Selman İzbelli. Kastamonu Müdafaai Hukuk Cemiyeti kadınlar kolu kurucularından ve Kastamonu'daki ilk kadın meclis üyesi idi. Tam bir Cumhuriyet kadınıydı.

7- Gördesli Makbule. İzmir'in Yunan işgali sırasında henüz bir yıllık evliyken eşiyle beraber Kurtuluş Savaşı'na katılmış ve verdiği mücadelelerden sonra başından vurularak ölmüştür.

8- Çete Emir Ayşe. Düşmanın Aydın'a ulaşması sebebiyle zor ve uzun bir mücadeleye katılmış, en nihayetinde verdiği eşsiz hizmetlerden dolayî ıstiklâl madalyası ile onurlandırılmıştır.

9- Tayyar Rahmiye. Adanalı Rahmiye Hanım, 1920 Fransızlara karşı Türk kurtuluş mücadelesinde müthiş başarılara imza atmış ve kahramanlıklar göstermiştir. Aynı mücadelede iki arkadaşını kurtarmak için şehit olmuştur.

Daha binlercesi aynı ruhla, aynı direnç ve azimle mücadele vermiştir bu topraklar uğruna. Nene Hatun, Binbaşı Ayşe ve niceleri..

Epeyce kısaca belirttim bu kahraman Türk kadınlarının hikayelerini. Lakin, kelimeler yetersiz kalır aslında onları anlatmaya. Bugünlerde kadınların günümüz dünyasındaki çeşitli alanlardaki başarı hikayeleri de pek çok.

İçimizi kahreden kadın haberleri de öyle çok ki; konuşamaz olduk doya doya neredeyse kadına dair güzel şeyleri.

Oysa artık zamanı değil mi, Cumhuriyet kadınının onurlu yaşamını, alkışlanacak hikayelerini anlatmak. Kurtuluş Savaşı'nın her aşamasında erkeğin yanında yer almış, sırtında mermi taşımış, kurşun atmış yürekli kadınlardı onlar.

Cumhuriyet ile , kendisine layık görülmüş hakları eline alan kadınlar; artık hayatın her alanında erkeğin arkasında değil, yanında yer almaktadır.

Cumhuriyet kadını; bilim, sanat, spor ve kültürün tüm alanlarıyla ilgilenen bir kadın demektir.

Cumhuriyet kadını; gelecek nesillere vatanına , bayrağına sahip çıkan aydınlık çocuklar yetiştiren kadın demektir. Cumhuriyet kadını; okuyan, çalışan, sürekli üreten kadın demektir.

Cumhuriyet kadını; Manevi değerlerine bağlı, bir o kadar da araştıran, kendisini yenileyen kadın demektir.

Kıymayın kadınlara, kıymayın kız çocuklarına! Uluönderimizin sözleri üzerine ne söz söylenebilir ki aslında. "Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin." Mustafa Kemal ATATÜRK. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum