• Reklam
Emrah Kartal

Emrah Kartal


Başhekime Sorularımız Var...

05 Haziran 2020 - 18:03

Dünyadaki tüm halklarla, "kader birliği yaptığımız" tarifi imkansız günleri yaşıyoruz!.. Zaman, zaman gülmeyi, konuşmayı, paylaşmayı, umut etmeyi, sevinmeyi unuttuğumuz, neşeyi hüzünle değiştirdiğimiz günleri yaşıyoruz! Gerçekliği ararken zihnimiz, hiçlik denizinde boğuluyor düşlerimiz...

"İşte o günleri yaşıyoruz". 

Sağlığa ve sağlıkçıya daha da çok ihtiyacımızın olduğu bugünlerde; 
Dünün şımarık, her şeyi ben bilirim diyen siyasileri, bugünde yönetimden aldıkları güçle, liyakatsiz ve iş bilmez insanları göreve getirerek ve "görevde tutarak" halkla ve sağlığı ile dalga geçiyor! 

Beceriksiz ve liyakatsiz bu idarecilerin elinde, sağlığımız âdeta oyuncak oldu!.. 

Siyasetçinin, yandaşların, bürokratların hatta bankacıların kayırıldığı bugünlerde! Yurttaşlara normal muameleyi çok görüp yapmayan bir anlayışla yaşıyoruz!..

İnsanlarla ilgilenmenin, sağlıklarıyla alâkadar olmanın güzel bir şey olduğunu düşünüyorum! Ancak bir şey bilmediği halde bildiğini iddia eden ve bunun karşılığında para alıp, bir de karşısındakini borçlu hissettiren insanları anlamakta sıkıntı çekiyorum!!! 

Bu sıkıntıların çözümü noktasında da, dinamizmini yitirmiş idarecilerin bi çözümü olacağına da inanmıyorum!.. 

Sadece tıbbi ve medikal anlamda yeterliliğin bir hastaneyi idare etmekte başarı sağlamadığını da görüyoruz! 

Sorunların çözümünde olması gereken Hendek Devlet Hastanesi Baş Tabibi acaba ne kadar olaylara müdahil?.. 

Görmeyen, duymayan, bilmeyen, hissetmeyen, duygusal ve mental anlamda yaklaşımlardan uzak bir anlayışla nasıl idarecilik yapılırsa yapmaya çalışıyorlar!.. 

Yani; kısacası hastalarla ve emri altındaki çalışanlarıyla empati yapamayan, fiziksel ve ruhsal anlamda yorulmuş idarecilerle bu yokuşu çıkamayız... 
Kendi dünyasında kendine soru sormaktan aciz olan insanlara "gün gelir birileri ya hesap sorar ya da soru"!!! 
Ben bu noktada şimdilik soru soran olmayı daha doğru bulup,
-Soruyorum?..

-Sorduğum sorulara müsbet bir yanıt almış gibi düşünüp, şikayetleri sıralayıp sayın; Başhekime iletiyor ve cevap bekliyorum?.. 

☆ -Sayın Hocam; Sizin çalışanlarınız arasında ayrımcılık yaptığınız söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Kişiye özel uygulama ve muamele yapılması için, sağlık çalışanlarına talimat verdiğiniz, bunun neticesinde çalışanlarla ters düştüğünüz söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Kasıtlı yer değişikliği ve görevlendirmeleri yaparak, çalışma barışını bozduğunuz söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Çalışanlar arasında sendika ve siyasi ayrımcılık yaparak psikolojik baskı yaptığınız söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Yatış yapılmayacak hastaya, sırf döner sermaye gelsin diye yatış verip tedavi uyguladığınız söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Siyasilerin kendileri ve yakınlarına için tedavileri süresince pozitif ayrımcılık yaparak, doktor, hemşire, sağlık personeli hatta güvenlikleri tahsis ettiğiniz söyleniyor! Doğru mu?..

☆ -Hastane çalışanları arasında, farklı ve yüksek döner sermaye alanların olduğu, bunlara işin en kolayı, nöbetsiz çalışma alanları, iş yükünü hafifletecek konumlar verdiğiniz söyleniyor! Doğru mu?..

Bu sorularımız; Liyakatli, Ülkesini seven, idealist insanların çekinmeden, cevaplayacağı sorular!.. 
Dürüst ve ahlaklı yöneticiler pragmatik yaklaşımlar sergilemeden bu soruların cevabını hem bu dünyada hemde sonsuzluk aleminde tıkınmadan, hırslanmadan, sinir olmadan cevaplarlar(!) 
Öyle yöneticilerden misiniz sayın Başhekim'im(?)

Not:
Pandemi sürecinde can siperane çalışan sağlık emekçilerini minnet ve sevgiyle anıyorum! Bir kaç iş bilmezi kastederek yazdığım yazıdan onları tenzih ederim! Bilinmelidirki Koronavirüs hastalığı (COVID-19)'la mücadelede edip evinden yakınlarından, çocuklarından, anne ve babalarından ayrı kalan sağlık emekçilerini bu konunun dışında tutarak diyerlerini itham ediyorum!!! Hastalıkla mücadele ederken sağlığını kaybeden, can vererek şehit olan tüm sağlık çalışanları başımızın tacıdır!!! Eyyamcıları kasdederek yaptığım açıklamanın muhattabı üstte bahsi geçen konularla alakalı kastı olanlardır.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • KAMİLLLLLLLLLLLLLL
  1 yıl önce
  KAMİL SORULARIN HEPSİNİN CEVABI EVET DIŞARDAN DAVULUN SESİ HOŞ GELİR DAHA SORULMAMIŞ ÇOK SORU VAR BİDE 30 SENE HİZMET ETMİŞ HASTANENİN KARŞISINA POLİKLİNİK AÇMIŞ PARA BASMIŞ HİZMET ETMİŞ SENİN GİBİ KAMİLLERİ KANDIRMIŞ
 • Kamil çan
  1 yıl önce
  Emrah kardeşim başhekim sedat beyi hiç tanımadığın belli otuz yıl hedekte halka hizmet etmiş halkın gönlüne taht kurmuş bir başhekim yıllarca idarecilik yapmış bir insana hakzızlık yaptığını düşünüyorum burdan sorular sorman hiç şık olmamış sedat bey mütevazi misafir perver birisidir gidip bir çayını içip bu soruları yönelte bilirdin sedat beye böyle türübünlere oynuyarak otuz Hendek halkına hizmet etmiş birinin hizmet aşkını öldürmeyin