Nurten Şahin

Nurten Şahin


TBMN'NİN 100. YIL ÇOCUKLARI VE COVİD 19

22 Nisan 2020 - 13:55

TBMN’NİN 100. YIL ÇOCUKLARI

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.

Büyük önder Atatürk, tarihimizin guru dolu bu sayfasını, Türk çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir. O’nun gözünde çocuklar milletin geleceğidir. Bu armağan, onlara duyduğu sevginin ve sarsılmaz güvenin ifadesidir ve egemenlik bilincini ulusuna küçük yaşta kavratmayı amaçlamıştır.

100. yıl ve Covid19…

TBMM’nin açılışının 100.yılında egemenlik ve masumiyet tekrar buluştu. Bu büyük ve sıradan olmayan bir buluşma. Bayramlar okuldu, bayramlar sınıftı, bayramlar öğretmenleri ve arkadaşlarıyla yapılan heyecanlardı. Belki de sıradan olan bunlardı. Covid19 sınırlarımızı belirledi, çıkma evinden dedi. Gitme okuluna, arkadaşlarını ve öğretmenlerini görme dedi. Dinledi uyarıları çocuklar. Covid19 çocukların kalplerine sınır koyabilir mi? Atasının armağanını, 100.yıl aşkı ile buluşturup coştu Türk çocukları.

100.yıl marşları bestelendi, şiirler okundu. Balkonlara ay yıldızlı bayraklarımızı astılar. Bu kez okullarında değil ama evlerinin pencerelerini süslediler. Posterler, pankartlar, balonlar ve bayraklarla o muhteşem kırmızı beyaz renkler içinde balkonlarda 23 Nisanı 100.yıl sevinci ile doyasıya yaşadılar.

Şartlar ne olursa olsun, onlar kendi geleceklerini de teminat altına alan egemenlik ruhunun mirasçıları olduğunu bize bir kez daha kanıtladılar. Çünkü onlar adlarına bayram armağan edilen bir milletin evlatları. Bir imparatorluğun küllerinden yepyeni bir cumhuriyetin kurulmasına giden yolun milli egemenlikten geçtiğini bilir Türk çocukları. Adalet ve eşitliğin, egemenlik meşalesini taşıdığını bilir Türk çocukları. “ Yurtta Barış Dünyada Barış.” felsefesi ile taşıdığı bu meşalenin sönmesine asla izin vermeyecekledir. Çünkü Atatürk, egemenlik ruhunu çocuk masumiyetine iliştirip, yüreklerine kazımıştır. “Muhtaç oldukları kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttu.”

Bize düşen görev, onların hür ve mutlu yaşayacakları bir vatan bırakmak. Bunun için de siyasi egemenliğimizi, ekonomik bağımsızlığımızla taçlandırmalıyız.

Egemenliğin, kayıtsız şartsız millete verildiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 100. Yılı kutlu olsun.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Halil EREN (82 Mezunu)
  1 yıl önce
  TEBRİKLER, BAŞARILAR...
 • Mehmet Ural
  1 yıl önce
  Teşekkürler ve başarılar.
 • Nida Atala
  1 yıl önce
  Kaleminize sağlık ogretmenim
 • Yavuz Soydan
  1 yıl önce
  Düşünen, kaygı***an ve umut besleyen herkesin dile getirdiğiniz hedeflere katkı sunmasını dilerim... Tarih olarak güzel bir baş***gıç olmuş... Devamını bekleriz....
 • Tolga tosun
  1 yıl önce
  İyiki varsınız öğretmenim.
 • Hediye yılmaz
  1 yıl önce
  Ağzına Yüreğinize sağlık NURTEN Ögretmenin iyiki varsınız ❤️❤️
 • Fatma Genç BENLİ
  1 yıl önce
  Bağımsizlik ve egemenlik aşkının sinir tanimadiğını cok guzel ifade etmişsiniz öğretmenim. Tebrik ediyorum.
 • Elif & Mina & Ferdi
  1 yıl önce
  Çok değerlisiniz Nurten öğretmenimiz❤️ Gurur dolu yazınız
 • Büşra ismailoğlu
  1 yıl önce
  Gururla okudum harikasınız siz Nurten öğretmenim❤️İyi ki yavurumun sizin gibi bir öğretmeni var❤️