Reklam
Nurten Şahin

Nurten Şahin


Lider Atatürk'ün 19 Mayıs Gençleri...

18 Mayıs 2020 - 17:46

LİDER ATATÜRK’ÜN 19 MAYIS GENÇLERİ

 İnsanlık tarih boyunca Dünya tarihine damda vurmuş liderler, büyük insanlar var. 

Kimisi milyonlarca insanı öldürerek lider olmuş. Hitler; işsizliği yok etmiş, enflasyonu ortadan kaldırmış, ekonomik ve sosyal kalkınmada verdiği tüm sözleri yerine getirmiş. Yedi milyon Yahudi’nin de ölüm emrini vermiş. 

 Kimisi savaşlarda gösterdiği taktiklerle lider oldu. Truvalılarla yapılan savaşta ahşap bir at inşa ederek şehre sızmak Odysseus’un fikriydi. Jül Sezar; o da askeri taktik dehasıydı. Roma’nın gördüğü en güçlü yönetici olan Sezar, eşine bir daha rastlanmamış refah dönemi getirmiş Roma’ya. Büyük İskender; cesur bir savaşçıydı. Napolyon; savaşa doymak bilmeyen bir lider. Hatta bir önceki yazımda, Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’sında bahsettiğim karakter Raskolnikov, kurduğu hayallerle “Napolyon” gibi olmak, bir insanı değil bir prensibi öldürmek istemişti.

Kimisi de İkinci Joseph gibi fedakâr ve reform yapıcı liderdir. Halkını ön planda tutmuş ve derebeylik siteminin ezdiği köleleri özgür bırakmış. Tiyatro ve basında sansür uygulamasını kaldırmış, bulunduğu çağın en demokratik lideri olmuştur. 

 21 yaşında bir çağın ve bir İmparatorluğun sonunu getirerek dünya tarihine damgasını vuran Fatih Sultan Mehmet’tir. Liderliği sadece askeri gücünde değildi. Aldığı eğitimle zekâsını harmanlayan Fatih Sultan Mehmet, bilim ve felsefe ile de ilgilendi. Yedi dil konuşurdu. 

Ve dahası; Abraham Lincoln, Birinci Elizabeth, Winston Churchill, Abraham Lincoln, Cengiz Han, Mussolini, …

Bilindiği gibi insanlık tarihi çok eski. Bu akış içinde çağımıza ulaşmış büyük insanlar az değil. Her biri ayrı ayrı, cesaretiyle, adaletiyle, hırslarıyla, kanunlarıyla, reformlarıyla, akıl ve basiretleriyle öne çıkmış zirve yapmış büyük insanlar.

Amerikalı tarihçi ve psikiyatrist Prof. Arnold Ludwig; sıfırdan ülke yaratmak, toprakları genişletmek, iktidarda kalınan süre, askeri başarı, sosyal tasarım gücü, ekonomik başarı, devlet adamlığı, ideoloji ortaya koyma, ahlaken örnek olma, siyasi miras ve ülkenin nüfusu gibi ölçütleri içine alan kriterler oluşturuyor. Belirlenen bu kriterlere göre en yüksek puanı Mustafa Kemal Atatürk alıyor ve 20.yüzyılın en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk’tür.

"Büyük Yunan filozofu Platon’un: “Krallar filozof olsa ve filozoflar kralların tahtlarına otursaydı...”  şeklindeki dileği, iki bin yıllık tarihte gerçekleşmedi. Hâlbuki 20. yüzyılda ilk defa olarak Atatürk’ün şahsında Platon’un istediği gibi, kelimenin tam anlamıyla bunu görmekteyiz. O, bir dâhi, bir fikir adamı olarak bir milletin, yani Türk Milletinin mukadderatını ele almış ve bu milletle atıldığı Kurtuluş Savaşı, bu milletin medeni durumunu değiştiren bir inkılâp ve diğer milletlerin haklarını da koruyan bir barış ile insanlığa muhteşem bir örnek vermiştir." (Prof. Dr. Herbert Melzig, Atatürk Dedi ki 1942) 

Biz çok şanslı bir milletiz. İlerleme ile uygarlığa gönül vermiş bir lidere sahibiz. Hedefleri, vizyonu, öngörüsü ve aklı çok ileride olan bir lidere sahibiz. O sadece bir cumhuriyet kurmakla, hedeflerine koşmakla, kısa süre içinde çok büyük işler başarmakla kalmadı, yaptıklarını kime emanet edeceğini de çok iyi biliyordu. “Bütün ümidim” dediği gençlere çok güveniyor ve  “Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır.” sözüyle gençliğe verdiği önem, onlara duyduğu güven apaçık ortadadır. Geleceği genç nesillerin anlayış ve enerjisine emanet etmiş koca yürekli bir lider Mutafa Kemal Atatürk.

101 yıl önce bugün Mayısın 19’ unda bir milletin bağımsızlığı için kutlu bir direniş başladı. Mustafa Kemal önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı ile esaretten özgürlüğe kavuştuk. 19 Mayıs özgürlük ve devlet olmanın diğer adıdır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum